Czas zamknięcia szkół to dla jednych okres nudy, dla innych czas bólu głowy powodowanego zadawaniem znacznie większych ilości zadań niż podczas normalnych lekcji.  O ile licealiści będą w stanie poradzić sobie z samodzielnym wyszukiwaniem informacji, o tyle uczniów szkół podstawowych (zwłaszcza tych młodszych) często muszą pilnować rodzice. Warto wziąć to pod uwagę i częściowo czas, poza nauką wykorzystać do poszerzania zainteresowań, w czym dostęp do sieci jest ogromnym sprzymierzeńcem.

W tej serii będę chciał pokazać wam ciekawe filmy, seriale dokumentalne, książki, aplikacje, dzięki którym spędzicie miło czas poszerzając swoją wiedzę.

Popularnonaukowe:

1.  Nauka To Lubię

Kanał na YouTube prowadzony przez dra Tomasza Rożka – fizyka, dziennikarza naukowego, popularyzatora nauki. Możecie go znać z programu popularnonaukowego Sonda 2 emitowanego przez TVP.  Tomasz Rożek na swoim kanale przekazuje mnóstwo ciekawostek o otaczającym nas świecie jak też często komentuje bieżące wydarzenia (np. te związane z koronawirusem) w odniesieniu do źródeł naukowych.

2. Dokoła Wojtek Polska

Genialny serial, który bardzo ciężko znaleźć. Może pojawić się w telewizji, można poszukać na DVD, może komuś uda się znaleźć online. Wojtek Nowakowski zwiedza nasz piękny kraj opowiadając o nim liczne ciekawostki, czasem przebierając się za rycerza, czasem za inną postać. Jedno jest pewne. Prowadzący ma niesamowity dar opowiadania. Słucha się go z nieukrywaną przyjemnością.

3. Google Earth

Każdy chyba zna i przynajmniej raz korzystał z Google Maps. Google Earth jest bardzo zaawansowanym narzędziem, który oprócz znalezienia lokalizacji pozwoli nam w bardzo atrakcyjny sposób poznawać Ziemię. Więcej informacji na stronie programu (swoją drogą bardzo ładnej). Aby wybrać wersję (komputer, przeglądarka czy smartfon) trzeba wejść w zakładkę Wersje Earth  (<= lub kliknąć w link). Chcesz zobaczyć swój dom w 3D? Proszę bardzo! Chcesz zwiedzić Księżyc lub Marsa? A może chcesz zobaczyć Ziemię nocą?  Żaden problem. Gorąco polecam jako geograf.

Do szkoły:

4. Pan Belfer

Chemia to trudny przedmiot dla wielu uczniów. Tym bardziej okres, gdzie wiele zagadnień trzeba będzie opracować samodzielnie, przyda się pomoc. Nie zawsze twój nauczyciel chemii ma sprzętową możliwość, aby prowadzić lekcje online. Z pomocy Pana Belfra skorzystało już wielu uczniów, a część z nich twierdzi, że tylko dzięki niemu zdali chemię lub poprawili oceny niedostateczne na dobre. Na pewno nie zaszkodzi zajrzeć

4. GIS w szkole

Wizualizacja danych przestrzennych jest obecna wszędzie wokół nas. Korzysta z niej wojsko, policja, marketingowcy, my wszyscy choćby poprze Google Maps. Szacuje się, że kompetencje związane z GIS, czyli Systemami Informacji Geograficznej w niedalekiej przyszłości będą tak samo ważne jak umiejętność programowania. Polecam swój autorski program GIS w szkole, dzięki któremu zdobędziesz konkretne umiejętności pozwalające w przyszłości na wyróżnienie się spośród wielu absolwentów wkraczających na rynek pracy.