W ramach akcji zdalna szkoła polecam wam filmy seriale dokumentalne, książki, aplikacje, które pozwolą wam w przyjemny sposób zdobyć wiedzę i zrelaksować się. Dzisiaj część 10, a w niej pięć propozycji:

Popularnonaukowe:

1. Nauka o klimacie

Zmiany klimatu są tematem bardzo medialnym. Co za tym idzie, jest dużo fake newsów, półprawd, niedomówień. Bardzo często głos zabierają osoby nie znające się na temacie. Dlatego mogę z czystym sumieniem polecić tę stronę prowadzoną przez specjalistów. Artykuły, które się tu pojawiają nie zawsze są krótkie i lekkie ale zawsze opierają się o badania naukowe.

2. Z głową w gwiazdach

Myślę, że większość osób zna Karola Wójcickiego, ale dla tych, którzy jeszcze o nim nie słyszeli polecam zajrzeć na jego stronę oraz fanpage na Facebooku. Mnóstwo mnóstwo atronomii w jednym miejscu 🙂

3. Emce

Dlaczego zawsze mamy miejsce na deser?  Czy można być uczulonym na wodę? Czy da się ukraść odciski palców ze zdjęcia? Na te i inne pytania odpowiadają Huyen Pham i Marcin Nguyen w bardzo przyjemny, lekki sposób.

Do szkoły:

Przyroda wokół nas to nieustanne zmiany. Zarówno fizyczne jak i chemiczne. Geografia fizyczna bez chemii nie mogłaby odpowiedzieć na wiele pytań o zmianach przestrzeni w której żyjemy. Skały i minerały to związki chemiczne, w wodzie zachodzą przeróżne zmiany chemiczne, gleba, powietrze – to wszystko chemia. Jeśli zrozumiesz chemię, geografia fizyczna nie będzie dla ciebie pamięciówka tylko logicznym ciągiem przyczynowo – skutkowym, który szybko zapamiętasz. Dlatego dzisiaj chciałbym przedstawić wam dwa układy okresowe, które mogą wam bardzo ułatwić naukę zarówno w szkole jak i w domu.

4. Układ okresowy Nowej Ery

Układ okresowy podzielony na poziomy – szkołę podstawową i ponadpodstawową. Ciekawostką są tu quizy, w których możesz sprawdzić swoją wiedzę. Jeśli chemia nie jest  twoją najmocniejszą stroną lub jeszcze nie korzystałeś/-aś z układu możesz również przejść przyspieszony kurs jak odczytywać dane.

5. Dynamiczny układ okresowy

Bardzo zaawansowany układ, mnóstwo informacji przydatnych do nauki. Oprócz zakładki właściwości możesz wybrać orbitale, izotopy czy związki, które dany pierwiastek tworzy.  Raczej dla szkoły ponadpodstawowej.

 

Tą dziesiątą częścią chciałbym zakończyć serię „zdalna szkoła”. Jeżeli znajdę wartościowe strony, filmy, będę dalej je polecał, ale nie będzie to regularnie. Chcę realizować kolejne projekty edukacyjne bardziej związane z geografią jak choćby kursy GIS czy obserwacje przyrodnicze. Tymczasem zapraszam serdecznie do lektury pozostałych wpisów.

 

Karol Kubak