W ramach akcji zdalna szkoła polecam wam filmy seriale dokumentalne, książki, aplikacje, które pozwolą wam w przyjemny sposób zdobyć wiedzę i zrelaksować się.

Popularnonaukowe:

1. Echa Leśne TV

Kanał na You Tube, na którym poznasz pracę leśnika, dowiesz się wielu interesujących rzeczy, np. dlaczego w Polsce rośnie tyle sosny, jak leśnicy ratują zwierzęta, czy jak szukać zrzutów (poroży) w lesie

2. Ziemia z nieba

Projekt francuskiego fotografa Yanna Arthusa-Bertranda polegający na dokumentacji stanu Ziemi za pomocą zdjęć lotniczych. Yann jeździł po świecie fotografując aktualny stan przyrody, ale też zwracając uwagę na to, jak człowiek tę przyrodę niszczy. Projekt trwający 14 lat zakończył się wystawą zdjęć, albumem oraz serialem dokumentalnym.

3. BirdNET:  Bird sound identyfication

Aplikacja pozwalająca na rozpoznanie ponad 1000 gatunków ptaków Ameryki Północnej i Europy przy użyciu smartfona. Po zainstalowaniu, aplikacja używa mikrofonu w telefonie do rejestracji śpiewu ptaków, a następnie na tej podstawie rozpoznaje gatunek. Aplikacja w języku angielskim, ale rozpoznane gatunki ptaków mają odnośniki do Wikipedii, gdzie język bez problemu można zmienić na polski. Nie jest to rozwiązanie idealne, aplikacja popełnia błędy, ale dla zwykłego miłośnika przyrody, nie specjalisty w zupełności wystarczy. Byłem sceptycznie nastawiony co do jej działania, ale w efekcie końcowym bardzo często na spacerze z psem łapię dźwięki ptaków – u mnie jak dotąd się sprawdza. Warto zaznaczyć ze po nagraniu dźwięku to my palcem zaznaczamy fragment nagrania, który ma zostać przeanalizowany. Co ważne, jest darmowa. Myślę, że nie zawiedziecie się. Może nie jest ona najlepsza na ten moment, kiedy powinniśmy jak najwięcej czasu spędzać w domu, ale przecież można będzie korzystać z niej później a teraz ograniczyć się do używania jej na balkonie, własnym podwórku czy podczas spaceru z psem.

Do szkoły:

4. Po Cudzemu

Kanał na You Tube prowadzony przez Arlenę Witt, nauczycielkę angielskiego. Wyjaśnia gramatykę, zasady wymowy i porusza wiele wiele innych tematów. W sam raz przed maturą.

A tak na marginesie, informacja dla osób uczących się do matury z angielskiego. Mogę polecić wam mój sposób przygotowywania się do tego egzaminu wiele lat temu. Obok wykonywania wielu wielu ćwiczeń i słuchania nagrań, zanim wyjedziesz do szkoły, włącz nawet na 10-15 minut np. BBC News lub CNN. Ważne, żeby robić to codziennie. Pozwoli ci to na osłuchanie się z językiem w naturalny sposób, językiem codziennym, nie sztucznymi nagraniami z płyty  (BBC lepsze pod tym względem, że osłuchujesz się z brytyjskim angielskim).