W ramach akcji zdalna szkoła polecam wam filmy seriale dokumentalne, książki, aplikacje, które pozwolą wam w przyjemny sposób zdobyć wiedzę i zrelaksować się. Dzisiaj część 4, a w niej kolejne cztery propozycje:

Popularnonaukowe:

1. Wszechświat w twojej dłoni

Książka Christophe’a Galfarda, ucznia genialnego fizyka – Stephena Hawkinga zabierze cię w niezwykłą podróż podczas której odwiedzisz powierzchnię gasnącej gwiazdy aby później zmniejszyć się do rozmiarów mniejszych od atomu i poznawać mikro świat i prawa w nim panujące. Przed przeczytaniem tej książki nie uwierzyłbym, że o fizyce kwantowej można opowiadać tak ciekawie i lekko używając tylko jednego wzoru E=mc2. Książka niczym nie przypomina lekcji fizyki wypełnionych wzorami i obliczeniami. Raczej dobry Hollywoodzki film

2. ISS Live Now: oglądanie Ziemi w czasie rzeczywistym

Chcesz zobaczyć Ziemię z wysokości 400 km? ISS Live Now jest apką dla ciebie. W czasie rzeczywistym możesz zobaczyć dokładnie to co widzą astronauci. A jeżeli chcesz, możesz zrobić zdjęcie czy nagrać film z przelotu.A warto, zachody Słońca wyglądają pięknie. Jakby tego było mało, zobaczysz tu wyjścia astronautów w przestrzeń kosmiczną, które NASA transmituje a nawet możesz posłuchać o czym rozmawiają. Dostępne są także liczne nagrania pokazująca Ziemię nocą. Ale od razu uprzedzam, nie zobaczysz tu przepięknych zdjęć zanieczyszczenia planety światłem – kamery są zbyt słabe. Dla miłośników astronomii pozycja must have.

3. Astronarium

Seria popularnonaukowa na You Tube o astronomii i kosmosie. Wiele ciekawostek.

 

Do szkoły:

4. Libre Office

LibreOffice jest pakietem biurowym udostępnianym na licencji open source. Oznacza to, że można go bezpłatnie pobrać i używać nawet w celach komercyjnych. Do użytku domowego oraz w wielu sytuacjach w firmie nie ustępuje pakietom płatnym.

Co składa się na pakiet LibreOffice?

Writer – edytor tekstu. Może być użyty do końcowego opracowania projektu i wydrukowania go
Calc – arkusz kalkulacyjny. To w nim będziemy opracowywali dane liczbowe używane następnie w programie QGIS
Impress – program do tworzenia prezentacji
Draw – edytor grafiki
Math- tworzenie formuł matematycznych
Base – tworzenie bazy danych

Instrukcję instalacji znajdziesz TUTAJ