Wychodząc w teren, staramy dotrzeć w konkretne miejsce. Niestety, często mnogość ścieżek mogłaby nas zmylić. Na obszarach chronionych, część ścieżek przeznaczona jest wyłącznie dla pracowników parków krajobrazowych czy narodowych. Wchodzenie na nie wiąże się z zakłóceniem spokoju dzikich zwierząt a tym samym (czasem niemałymi) karami za wchodzenie tam, gdzie jest zakaz.


W tym celu szlaki odpowiednio znakuje się, dzięki czemu możemy poz problemu dotrzeć na miejsce. Niestety system oznakowania w różnych krajach różni się, co niekiedy sprawia problemy (np. u naszych sąsiadów, na Słowacji, nie ma szlaku czarnego). Ale zajmijmy się polskimi znakami. Kolory, które zobaczymy to: czerwony, czarny, niebieski, żółty i zielony

 

Czarny szlak oznacza najkrótszą drogę z możliwych, to krótki szlak dojściowy.
Szlak czerwony jest szlakiem głównym. Ma zazwyczaj znaczną długość i przebiega przez obszary atrakcyjne krajobrazowo, przyrodniczo lub kulturowo. Idąc tym szlakiem możemy przejść obok punktów widokowych, ważnych zabytków kultury. Przykładami mogą być: Główny Szlak Sudecki czy Główny Szlak Świętokrzyski.
Niebieski jest szlakiem dalekobieżnym, drugi pod względem ważności.

Szlak żółty jest szlakiem łącznikowym, czasem może być dojściowym
Zielony natomiast doprowadza do charakterystycznych miejsc, może być szlakiem łącznikowym.


Aby turysta nie zgubił się na szlaku zaleca się, aby oznakowania były nie rzadziej niż co 200 m. Dodatkowo dwa szlaki tego samego koloru nie powinny być poprowadzone obok siebie aby nikogo nie zmylić.

Dłuższe, bardziej krajobrazowe trasy są często łagodniejsze, mogą okrążać wzniesienie. Krótkie szlaki wymagają czasem większego wysiłku, są bardziej strome. Stąd mógł wziąć się mit o powiązaniu koloru szlaku z jego trudnością i przekonanie, że czarny szlak jest najtrudniejszy. Nie zawsze. Jeżeli wysokość względna jest nieduża lub stoki łagodne, wtedy czarny szlak może być bardzo łagodny.

Czasem znakarzy ponosi fantazja i można znaleźć różne, czasem bardzo ciekawe formy oznakowania. Ale najważniejsze aby bezpiecznie dotrzeć do celu.

Do zobaczenia na szlaku! 🙂

 

Karol Kubak

Jeżeli podoba Ci się to, co czytasz, udostępnij innym, polub na Facebooku. Chcę dawać Ci maksymalnie wartościową treść a udostępniając pomagasz mi dotrzeć do innych oraz pokazujesz mi, że to co robię ma sens. Dzięki 🙂

Przeczytaj również: