Czy idąc do lasu na spacer idziesz do lasu… sosnowego? Dlaczego większość lasów składa się z tego gatunku? Czy jest to gatunek naturalnie porastający nasz klimat?

Niewątpliwie lasy iglaste mają dużo zalet. Możemy chociażby nazbierać mnóstwo podgrzybków, borowików czy nawet kurek. Spacer po borze sosnowym ma również wiele korzyści dla naszego zdrowia. Wykazuje m.in. działanie lecznicze na choroby układu okresowego a liczne olejki eteryczne działają dezynfekująco.

Jeżeli jednak wejdziemy do młodszego lasu zauważymy, że drzewa rosną… zbyt równo. Jakby ktoś posadził je od linijki. I w tym myśleniu możemy mieć bardzo dużo racji.

Dużą rolę w naszym społeczeństwie, gospodarce odgrywa rolnictwo. Im lepsze gleby, tym chętniej uprawiane, gdyż dadzą nam większe plony. A tam gdzie mamy słabe gleby, tam gdzie występują piaski i rolnictwo się nie opłaca? Tam właśnie rośnie las. Problem w tym, że lasy liściaste potrzebują nieco lepszej gleby. Grądy, czyli najbogatsze pod względem gatunkowym, rosną na glebach żyznych z rozwiniętym runem. Buczyny potrzebują utworów gliniastych.

Bory sosnowe mają małe wymagania glebowe. Rosną na glebach słabych, przepuszczalnych. Dodatkowo są odporne na niższą temperaturę.

Będąc uważnym na spacerze można zobaczyć rzędy, w których te drzewa sadzono. Oczywiście nasiona cały czas kiełkują i pojawiają się nowe drzewka przez co las nabiera charakteru bardziej naturalnego. Co prawda leśnicy starają się sadzić inne drzewa, ale na słabych glebach jest to ciężkie zadanie. Niemniej jednak udział drzew liściastych zwiększa się dzięki takim zabiegom.

Masz zdjęcie lasu sosnowego świeżo posadzonego? Daj znać 🙂