Pan od geografii

Pan od geografii

praktyczna strona geografii

GIS w szkole

Witam Cię serdecznie na stronie autorskiego projektu Pana od geografii „GIS w szkole”. Projekt ma za zadanie zachęcić uczniów i nauczycieli do korzystania z Systemów Informacji Geograficznej w szkole. Dlatego będę tu dostarczał wszelkich podpowiedzi, informacji, gotowych projektów i scenariuszy lekcji, które to ułatwią.

Ale oprócz samego GISu planuję zamieścić tu bazę wiedzy z zakresu matematycznych podstaw geografii oraz z zakresu kartografii dla lepszego zrozumienia tematu.

Czym jest GIS

GIS jest skrótem od angielskiej nazwy Geographical Information System, czyli Systemy Informacji Geograficznej. Jest to system składający się z baz danych geograficznych, ludzi, sprzętu, oprogramowania służący do gromadzenia, przechowywania, analizy i wizualizacji danych geograficznych. Jedną z jego funkcji jest wspomaganie procesu decyzyjnego.

Kto używa GIS?

I dlaczego warto zacząć jego naukę już w szkole?

GIS jest używany wszędzie. Używają go jednostki naukowe w celach analiz środowiska geograficznego (geografowie, inżynierowie środowiska, geolodzy, geodeci, architekci krajobrazu, planiści), urzędy aby sprawniej zarządzać konkretnym obszarem (miastem, wsią, gminą, powiatem). GIS jest powszechny w marketingu, gdzie analizuje się zasięg reklam, dostępności produktu, klientów, konkurencji, cen

W oparciu o Systemy Informacji Geograficznej działa m.in. numer alarmowy 112

GIS jest niezbędny również w wojsku, gdzie na polu bitwy wiedza o terenie jest na wagę złota. Informacje gromadzone przez drony, satelity, zdjęcia lotnicze, informacje z pomiarów GPS pomagają planować misje i dbać o bezpieczeństwo.

Ale tak na prawdę z GISem spotyka się każdy z nas korzystając choćby z popularnych map Google, nawigacji.