Od 1 stycznia 2020 roku na mapie Europy nie ma już „Holandii”. Teraz oficjalna nazwa to Niderlandy. Taką nazwą posługują się władze kraju, którego nazwa na arenie międzynarodowej (poza oficjalnymi kontaktami) dotychczas używana była naprzemiennie Holland/the Netherlands.

Władze zdecydowały się na ten krok ze względu na chęć zmiany wizerunku kraju. Holandia według urzędników miała kojarzyć się obcokrajowcom głównie z legalnymi narkotykami oraz prostytucją. Nowa nazwa – Niderlandy ma przywodzić skojarzenia z wiatrakami, które od dawna używane były do mielenia zbóż oraz osuszania terenów, największymi na świecie plantacjami tulipanów,  ale również z rowerami – środkiem komunikacyjnym niezwykle tu popularnym oraz serami. Ponadto nazwa Niderlandy związana jest z nizinnym ukształtowaniem terenu (średnia wysokość kraju to 10 m n.p.m.) oraz depresjami zajmującymi jedną czwartą powierzchni kraju

Fot. Krajobraz Królestwa Niderlandów

Polska nazwa Holandia jest nieprecyzyjna, gdyż odnosi się do nazwy zaledwie dwóch prowincji – Holandii Północnej ze stolicą w Haarlem oraz Południowej ze stolicą w Hadze. Faktem jednak jest, że w tych prowincjach położone są dwa ważne miasta Holenderskie – Amsterdam (Holandia Północna) oraz Rotterdam (Holandia Południowa).

Mapa Holandii – podział Niderlandów na prowincje (źródło: Alphathon [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)])
Rebranding służyć ma biznesowi i turystyce, gdzie Niderlandy chcą posługiwać się taką nazwą. W oficjalnych kontaktach Polska używa, według umowy międzynarodowej, terminu Królestwo Niderlandów. Holandia jest używana zwyczajowo i nie znaczy to, że od razu musimy zmieniać wszystkie mapy i podręczniki. Za nazwy państw w języku polskim odpowiada Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) . To ona, przy akceptacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Zespołu Ortograficzno-Onomastycznego Rady Języka Polskiego PAN ustala wszystkie nazwy poza granicami naszego kraju, którymi się posługujemy. W najnowszej publikacji z roku 2019 (zobacz tutaj, lub bezpośrednio publikacja tutaj) widnieje nazwa Holandia oraz Królestwo Niderlandów (składające się z Holandii, Aruby, Curaçao i Sint Maarten) natomiast mieszkańcy to: Holender, Holenderka, Holendrzy.

Podsumowująć, moim osobistym zdaniem geografa nie powinniśmy ulegać medialnemu szumowi, że „Holandii” już nie ma a zaczekajmy na oficjalne dokumenty podtrzymująca lub zmieniające tę nazwę w naszym języku. Choć mi osobiście chyba Niderlandy podobają się bardziej (ale to właśnie z tego względu, że podkreślają ukształtowanie terenu – takie geograficzne skrzywienie ;P )

 

Karol Kubak – geograf, hydrolog, pasjonat badań krajobrazu oraz technologii GIS