LIDAR pochodzi z języka angielskiego Light Detection and Ranging. Urządzenie wykorzystujące światło lasera m.in. do pozyskiwania danych dla numerycznego modelu terenu, w meteorologii do analiz przestrzennego rozmieszczenia chmur. Archeolodzy z kolei wykorzystują go do pozyskiwania informacji o stanowiskach archeologicznych w sposób nieinwazyjny. LIDAR charakteryzuje się wysoką rozdzielczością, przez co jest coraz chętniej wykorzystywany.

Efekty możemy podziwiać w Geoportalu. Poniżej instrukcja, jak to zrobić:

I sposób

1. Wchodzimy na stronę https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/

2. W oknie zawartość mapy, zakładce „Warstwy”, rozwijamy zakładkę „Rzeźba terenu” a następnie zaznaczamy „Cieniowanie (WMS)” lub „Cieniowanie (WMTS)”.

3. Obok nazwy „Cieniowanie (WMS)” lub „Cieniowanie (WMTS)” widoczny jest kwadrat z czarnym trójkątem skierowanym w dół – klikamy na niego

4. Rozwija się okno, z którego wybieramy „Przezroczystość”

5. Otwiera się okno, w którym możemy zmniejszyć przezroczystość do 0%, dzięki czemu lepiej widoczna będzie rzeźba terenu. Teraz możemy obserwować rzeźbę terenu na obszarze całego kraju.

II sposób

1. Wchodzimy na stronę https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/

2. Wybieramy widok „Pełny”

3. Włączamy „WMS” czyli „dodaj mapę”

4. Pojawia się nowe okno

5. Zaznaczamy „WMTS”

6. W liście zdefiniowanych usług rozwijamy „Usługi Krajowe WMTS” i zaznaczamy „Cieniowanie”

7. Następnie klikamy „Połącz”

8. Dalej, we właściwościach usługi ustawiamy przezroczystość. Można ustawić częściową przezroczystość jeżeli chcemy aby mapy się wzajemnie nakładały (np. cieniowanie i rzeźba terenu). Jednak teraz polecam ustawić ten parametr na 0.

9. Zaznaczamy „Dodaj”

10. Cieszymy się pięknym widokiem ukształtowania powierzchni. Polecam zwłaszcza zobaczyć jak wyglądają wąwozy, granice pasów rzeźby terenu czy doliny rzek.