Egzamin maturalny już co prawda za nami, ale zbliża się nowy rok szkolny. A z nim, kolejni uczniowie zaczną przygotowania do matury. Rozterki, który przedmiot najlepiej wybrać, do którego jesteśmy w stanie się odpowiednio przygotować. Wybór bardzo często pada na geografię. W 2019 roku zdawało ją 71 tys. uczniów, co stanowi ponad 26% ogólnej liczby maturzystów. To bardzo dużo.

Ta sytuacja nie powinna jednak dziwić. Geografia jest brana pod uwagę zarówno na kierunkach humanistycznych jak i ścisłych. Z nią możesz zacząć studia zarówno na archeologii, ekonomii, inżynierii środowiska, geofizyce czy gospodarce przestrzennej. Ale wyniki już nie powalają na kolana. A raczej powalają, ale chyba nie tak jakbyśmy chcieli. Te bowiem są bardzo słabe.

Parę lat temu słyszałem opinie, że geografia jest łatwa. Jak ktoś nie wie co zdawać, to wybiera geografię bo to taki łatwy i przyjemny przedmiot.Wyniki pokazują coś zupełnie innego.

Jeśli chodzi o wyniki, geografia może konkurować z biologią (a więc przedmiotem uważanym za trudny). Mediana z geografii wynosiła 25 a średnia 29%. Lepsze wyniki miały chemia i fizyka – przedmioty które potrafią być postrachem w szkole.

Nieco lepiej poradzili sobie uczniowie liceów ogólnokształcących. Tam wyniki kształtowały się odpowiednio na poziomie 33 i 35% przy ponad 36 tys. zdających.

W technikach geografię zdawało blisko 29 tys. uczniów. Mediana wyniosła 18 a średnia 21 %.

Szczegółowe wyniki ze wszystkich przedmiotów znajdziesz tutaj.

Lepiej przysiąść w tym roku do matury. Przy tak dużej liczbie zdających, warto pokusić się o nieco wyższy wynik.

Studia techniczne związane ze środowiskiem są przyszłościowe. A tu wiedza geograficzna jest niezbędna.

Pozdrawiam wszystkich przygotowujących się do matury i już teraz trzymam za Was kciuki.