Naukowcy UMCS zabrali głos w sprawie ochrony środowiska. Trójka profesorów wypowiedziała się z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.

Żyjemy w świecie konsumpcji, korzystamy ze środowiska pełnymi garściami nie zawsze zastanawiając się nad konsekwencjami. A konsekwencje są ogromne. Ginące gatunki czy zanieczyszczenia, które nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Nawet nie zastanawiamy się nad kosztami ekonomicznymi naszych decyzji związanych z niszczeniem przyrody. Ważną rolę spełnia tu dydaktyka oraz popularyzacji nauki. Dlatego dzisiaj chciałbym Cię zapoznać z trzema krótkimi filmikami (3 do 5 min każdy), w których naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie zwracają uwagę na problemy ochrony środowiska.

Prof. Wojciech Janicki z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (WNoZiGP) zwraca uwagę właśnie na rozsądne podejścia do ochrony środowiska. To, że coś na pierwszy rzut oka wydaje się ekologiczne, po zsumowaniu wszystkich kosztów środowiskowych wcale ekologiczne może nie być. A ogromnym problemem jest granie na emocjach a czasem manipulowanie faktami przy wykorzystaniu prawa wielkich liczb. Chyba muszę tu ostrzec o lokowaniu produktu, a dokładnie o promowaniu najlepszego kierunku studiów na świecie – geografii ;p

Dużym problemem ochrony środowiska jest nadmierna konsumpcja o czym wspomina prof. Jolanta Rodzoś z WNoZiGP UMCS. Zrzucamy odpowiedzialność na firmy i instytucje za stan środowiska i jego ochronę. Prof. Rodzoś zwraca uwagę, że czekamy na działania rządów, samorządów czy firm, które zaczną produkować np. samochody, które nie zanieczyszczają środowiska a zapominamy, że sami też możemy zacząć działać jako konsumenci. Rozważna konsumpcja czy ograniczenie konsumpcji może być sposobem na ochronę surowców mineralnych, wody, dzięki temu zmniejszymy ilość odpadów. Przecież cały czas kupujemy nowe rzeczy poprzednie (czasem działające ale stare – wyrzucamy).

Na dzień dzisiejszy znamy ponad 11 tys. gatunków ptaków. Niestety aż 40% z nich jest zagrożonych wyginięciem na co z kolei zwraca uwagę prof. Marcin Polak z Wydziału Biologii i Biotechnologii. W ostatnich latach w Polsce wyginęło kilka gatunków. W przypadku wielu innych obserwujemy spadki liczebności.

Myślę, że te wypowiedzi dają do myślenia. Warto zastanowić się jak my sami (naszymi codziennymi decyzjami, wyborami) możemy wpłynąć na poprawę jakości naszej planety.

Karol Kubak