W dniach 30-31 maja byliśmy świadkami historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy prywatna firma we współpracy z NASA wyniosła człowieka w przestrzeń kosmiczną.
To oczywiście tylko pierwszy krok w podboju kosmosu jaki ma w planach Elon Musk, założyciel przedsiębiorstwa kosmicznego SpaceX. Przedsiębiorca, który założył PayPala znany również z produkcji pierwszych w 100% elektrycznych samochodów Tesla (jednym z takich samochodów astronauci zostali zawiezieni pod rakietę Falcon-9).

Pełne nagranie misji Demo 2. Sam start około 4:15:00

Do tej pory podbojem kosmosu zajmowały się narodowe agencje kosmiczne, które były właścicielami rakiet, promów kosmicznych. Wyścig rozgrywał się pomiędzy NASA a Roskosmosem (dawniej Federalną Agencją Kosmiczną a za czasów ZSRR- Interkosmosem) do którego dołączyła ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) i CNSA (Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna). Teraz obserwujemy wyścig pomiędzy firmami. Dwaj czołowi gracze na rynku amerykańskim to SpaceX i Boeing.

Statek Dragon podczas dokowania do ISS
Statek załogowy Dragon zadokowany do ISS

Dlaczego ta rywalizacja jest tak ważna? Ponieważ przemysł zaawansowanych technologii poszerzy nam zakres usług transportowych. Sektor usług odpowiada w Stanach Zjednoczonych za około 80% PKB i jednocześnie za 80% zatrudnienia. Tak, aż 4/5 społeczeństwa pracuje w usługach. Rolnictwo to około 1% a przemysł 19%.

Załogowy start rakiety Falcon-9 kapsułą DragonJuż na 2021 planowane są turystyczne loty załogowe na ISS, które mają być realizowane przez NASA, SpaceX i Boeinga. NASA przewiduje dwa kursy rocznie. Jeden turnus mógłby trwać do 30 dni a w ciągu roku Stacja mogłaby przyjąć 12 turystów. Cena jaką przewiduje NASA za miejsce w statku to 55 mln dolarów oraz 35 tys. dolarów na dobę pobytu na Stacji. Ma to jeszcze bardziej przybliżyć kontakt ISS z Ziemią.

SpaceX

Pierwsze ceny na pewno są zaporowe, jednak z czasem będą malały a dalsze zakątki kosmosu staną się dostępne. A technologia jaka zostanie opracowana przy misjach kosmicznych (w tym turystycznych) znajdzie prawdopodobnie zastosowanie w rozwiązaniach cywilnych.

Bardzo przyjemnie wykonany film o starcie rakiety Falcon Heavy
Test rakiety Falcon Heavy (dłuższa wersja i bez nastrojowej muzyki :p)

Karol Kubak

Źródło zdjęć i filmów: kanały YouTube NASA TV, SpaceX, strona: SpaceX