Mamy praktycznie połowę maja, już myślami krążymy gdzieś w okolicy wakacyjnych wyjazdów, w czym sprzyjała nam temperatura ponad 25 stopni Celsjusza. Wiele osób wyszło na spacer, wyruszyło na wycieczkę rowerową.

W drugiej połowie dnia pojawiły się opady a po nim nastąpiło szybkie ochłodzenie nawet o 10 stopni. Z kolei dziś rano termometry wskazywały zaledwie kilka kresek powyżej zera (u mnie 3 stopnie).

Wszystkiemu winni „zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka” czyli cykliczne ochłodzenie mające miejsce w czasie imienin św. Pankracego (12 maja), św. Serwacego (13 maja), św. Bonifacego (14 maja) oraz św. Zofii (15 maja).

Napływ chłodnego arktycznego powietrza (opracowanie własne)


Obecna sytuacja meteorologiczna sprzyja napływowi chłodnych mas powietrza z północy. Co prawda kolejne dni mogą być nieco cieplejsze, ale temperatura cały czas powinna utrzymywać się w okolicy 10 stopni C. W nocy mogą pojawić się przymrozki, na co szczególnie powinni uważać kierowcy.

Na poniższych mapach wyraźnie zaznacza się obszar niskiego ciśnienia na wschodnie (L) oraz wysokiego na zachodzie (H). Pomiędzy nimi napływa chłodne arktyczne powietrze.

Karol Kubak