⛪ Świątynia Wang jest jedną z największych (jak nie największą) atrakcji Karpacza
Kościół położony jest na wysokości 885 m n.p.m.

🇧🇻Wybudowany został w XII w. w Norwegii w miejscowości Vang nad jeziorem Vangsmjøse. Łączy elementy ludowej sztuki nordyckiej i sztuki romańskiej.

🌲Drewniany budynek zbudowany jest z sosny norweskiej nasyconej żywicą, dzięki czemu jest niezwykle trwały.

Dlaczego kościół w ogóle pojawił się tutaj?

➡️W XIX wieku świątynia nie mogła pomieścić już miejscowej ludności. Aby wybudować nową trzeba było zaciągnąć pożyczkę, która miała pokryć koszty budowy. Dotychczasowy kościół był mocno zniszczony, ale nadawał się do sprzedaży. Norweski malarz przebywający w Dreźnie nakłonił pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do zakupu dla berlińskiego muzeum.
Z Norwegii świątynię przetransportowano więc do Szczecina a następnie do Berlina, ale dzięki staraniom zaprzyjaźnionej z królem hrabiny Fryderyki von Reden ostatecznie postawiono ją w Karkonoszach aby dalej służyła ludziom.

🔨Niestety obecny budynek świątyni nie jest w 100% tym, który przywieziono z Norwegii. Zniszczenia były na tyle duże, że część budynku trzeba było zrekonstruować.
Początkowo kościół nie posiadał granitowej dzwonnicy widocznej obok. Została wybudowana później aby chronić budynek przed porywami górskiego wiatru. 🌬

Kościół ma niezwykle ciekawy sposób ocieplenia. Pomiędzy głównym pomieszczeniem, w którym gromadzą się wierni a ścianami zawnętrznymi znajdują się krużganki. Biegną wokół całej świątyni. Dzięki takiej izolacji termicznej w kościele jest cieplej.
Wang został wybudowany bez użycia gwoździ. Drewniane kołki (złącza ciesielskie) łączące konstrukcję zobaczycie na jednym ze zdjęć.

krużganki
złącza ciesielski

Obok świątyni znajduje się budynek parafii ewangelicko-augsburskiej w którym można wynająć pokoje oraz cmentarz przykościelny, na którym pochowany został m.in. Tadeusz Różewicz.