Biorąc minerał do ręki z pewnością zauważysz, że jedne z łatwością da się zarysować paznokciem, podczas gdy inne są niesamowicie twarde. Tę cechę opisuje skala twardości Mohsa. Jest ona uporządkowana od twardości 1 – najbardziej miękki, do 10 – najtwardszy. Każdemu numerowi został przypisany numer wzorcowy. Oczywiście w zależności od opracowania minerały te mogą się nieco różnić, jednak te podane przeze mnie są najpowszechniejszymi przykładami.

kwarc (kryształ górski)

Minerały o twardości 1 oraz 2 zarysujemy paznokciem. Twardość 3-6 oznacza, że potrzebujemy ostrza noża, bądź stali narzędziowej (najpowszechniejszy przykład – pilnik). Minerały o twardości 7-10 zarysujemy wyłącznie innymi twardszymi minerałami.

fluoryt

Przykładowo kwarcu nie zarysujemy ani nożem, ani pilnikiem. Zarysujemy za to topazem, który w skali Mohsa jest wyżej. Topaz z kolei zarysujemy korundem, a korund diamentem. A diament?

Diament jest najtwardszym minerałem. Można go zarysować tylko innym diamentem. Znajduje to wykorzystanie w przemyśle, gdzie do cięcia używa się diamentów technicznych.

Ciekawostka dla panów kupujących rubiny lub diamenty oraz dla pań chcących sprawdzić czy mają prawdziwy minerał:

Zarówno korund jak i diament tną szkło (zauważ, że już nawet nie rysują, tylko tną). Także jeżeli weźmiesz swój diament i przesuniesz nim po szkle, przetniesz je. A rubin? Rubin to po prostu korund zanieczyszczony jonami chromu. Pamiętaj tylko aby nie rysować przez środek lustra bo trzeba będzie iść do sklepu po nowe, ani po szybie, bo trzeba będzie wstawiać nowe okna 😉

Poniżej możesz pobrać tabelę ze skalą twardości: