Czasem może okazać się, że chodzenie z głową w chmurach może uratować nam zdrowie lub życie. Zwłaszcza w zestawieniu z prognozą pogody oraz ostrzeżeniami, kiedy wiemy czego szukać. Mowa tu o specyficznej chmurze – wale szkwałowym.

Wszyscy doskonale znamy chmury kłębiaste deszczowe Cumulonimbus (Cb). Swoim wyglądem przypominają kowadło. Ich wysokość może dochodzić do 20 km. Wał szkwałowy to Cumulonimbus arcus (Cb arc) – chmura przypominająca wał, klin lub taran przytwierdzona do podłoża chmury macierzystej. W wielu przypadkach zwiastuje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk jak porywisty wiatr zwany szkwałem oraz opady.

Dla amatorów fotografii Cb arc może być łakomym kąskiem, gdyż jej wygląd robi ogromne wrażenie (tutaj możesz obejrzeć przykładowe zdjęcia). Ale należy przy tym pamiętać, że widząc tę chmurę mamy zaledwie kilka minut aby przygotować się na uderzenie wiatru a co za tym idzie – znalezienie bezpiecznego miejsca.

Przejście wału szkwałowego
By Karthik Easvur – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43869932
Uproszczony schemat powstawania wału szkwałowego
Czarna linia – wał szkwałowy
Niebieska linia – chłodne powietrze
Czerwona linia – ciepłe powietrze
Opracowanie własne na podstawie: Par Photo by John Kerstholt.original upload by Solitude — From English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28038

O niebezpieczeństwie tego zjawiska mogli się przekonać mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego, którzy w ostatniej chwili zdążyli uciec przed drzewami przewracanymi przez wiatr wiejący z prędkością ponad 100 km/h. Szczęśliwie nikomu nic się nie stało.

Jak przygotować się na silny wiatr?

Przede wszystkim nie wolno lekceważyć alertów ostrzegających przed silnym wiatrem. Jeżeli taki jest prognozowany warto pozabierać z balkonów wszystkie przedmioty, które mogą ulec zniszczeniu lub stanowić zagrożenie w przypadku porwania przez wiatr. Warto również zaparkować samochód w miejscu oddalonym od drzew. Samemu natomiast lepiej zostać w domu, jeżeli nie mamy pilnych spraw do załatwienia. Jeśli już musimy wyjść, zaplanujmy trasę tak aby przebiegała przez miejsca, gdzie będzie możliwość szybkiego schronienia się.
Żeglarze pod żadnym pozorem nie powinni wypływać na jezioro.

Co zrobić, jeżeli porywisty wiatr zastanie nas na zewnątrz?

Unikaj drzew i linii wysokiego napięcia. Jeżeli jesteś w parku, opuść go. Poszukaj schronienia tak aby przeczekać ten najgroźniejszy moment. Jeżeli jedziesz samochodem zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, że najważniejsza jest ochrona własnego zdrowia i życia.

Karol Kubak

zdjęcie wyróżniające – wał szkwałowy nadciągający nad Warszawę; źródło: By Dariusz Wierzbicki – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7402298

Przeczytaj również: