Od wielu lat studia geograficzne przez wiele osób kojarzone są wyłącznie z pracą nauczyciela. Jest to niezwykle błędne przekonanie. Geografowie pracują w wielu firmach i instytucjach odnosząc ogromne sukcesy. Ze względu na swój specyficzny, dualistyczny charakter (geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna) jest nauką perspektywiczną. Zmiany klimatu, zanieczyszczenie środowiska, problemy ze zjawiskami ekstremalnymi jak powodzie i susze. To zaledwie kilka przykładów z zakresu zainteresowania geografów.

Ale geografowie zajmują się też bardziej przyziemnymi tematami. Coraz częściej firmy wykorzystują wiedzę geograficzną w celu zwiększenia swoich zasięgów, dotarcia do konkretnych klientów a więc i precyzyjnej reklamy, która przynosi też ogromne oszczędności. Przypomnijcie sobie chociażby ile razy pytano was w markecie o kod pocztowy.

Geografia to również krajobraz, przestrzeń. Lubimy żyć w zadbanym otoczeniu. Jest to możliwe nie tylko dzięki architektom krajobrazu, ale również geografom krajobrazu.

Jest mnóstwo możliwości. Powyżej wymieniłem zaledwie kilka przykładów. Można je mnożyć i mnożyć. Dlatego chciałbym zapowiedzieć serię artykułów przedstawiających zawody geograficzne. Pierwszy artykuł już wkrótce! Zapraszam.